Klub Miłośnika Książki

    Chcemy wszystkich zachęcić do czytania dobrej, ciekawej lektury. Celem naszego klubu jest promowanie czytelnictwa jako formy spędzania wolnego czasu. Nie siedź przed komputerem, albo przed telewizorem tylko weź do ręki dobrą książkę i spędź z nią wieczór. Każdy może wstąpić do naszego klubu i wyrazić swoją opinię na temat przeczytanej książki. Oferujemy „wypady” do placówek oświatowych (szkół i przedszkoli) na czytanie baśni, bajek pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom”. Mile widziana twórczość własna w różnego rodzaju konkursach.

Nie zastanawiaj się dłużej nad tym czy warto czytać: „Bo jeżeli sądzisz, że w dobie komputerów sztuka czytania zanikła to znaczy, że jesteś prawdziwym mugolem”.

Spotykamy się w każdy poniedziałek od godziny 7.45 do 8.30. Spotkania odbywają się w klasie 1e. Prezesem klubu jest Maciej Ficek. W tym tygodniu kierujemy naszą uwagę w stronę miłośników literatury fantastycznej i zachęcamy do czytania książek:

1.John Flanagan „Zwiadowcy”.

2.Roderic Gordon, Brian Williams „Tunele”.

"Zwiadowcy"

Ruiny Gorlanu

    “Obok ognia przycupnęła upiorna postać, wyjąca z nienawiści i bezsilnego gniewu, bezskutecznie usiłując zatamować krew, płynąca ze śmiertelnej rany na piersi. Kalkar miał dwa i pół metra wysokości, jego ciało było porośnięte ciemnym matowym futrem. Małpie ręce zakończone pazurami sięgały poniżej kolan. Dzika małpa o żółtych psich zębach i czerwonych , jarzących się oczach pełnych nienawiści i morderczej żądzy zabijania zwróciła się ku nim. Bestia wydała okrzyk i rzuciła się w ich stronę”.

    Resztę, drogi czytelniku dowiesz się czytając „Zwiadowców”. Ta książka trzyma w napięciu, nie możesz przestać o niej myśleć! Zaprowadzi Cię w świat fantasy, świat pełen przygód, niesamowitych postaci i krain, jakich jeszcze nie odkryłeś. To książka o honorze, przyjaźni, odwadze i ludziach, których istnienie owiane jest legendą. To książka dla czytelników, którzy kochają przygodę i mają odwagę wkroczyć w nieznany świat magii i tajemnic. 

Maciej Ficek Kl.1c

 

                                                                              "Tunele"

    Czternastoletni Will różni się od swoich rówieśników nie tylko wyglądem-jest albinosem-ale przede wszystkim zainteresowaniami. Wraz z ojcem, doktorem Burrowsem, kustoszem miejskiego muzeum, uwielbia kopać tunele. Posługując się planami miasta poszukiwacze odkrywają starą stacje metra oraz wiele innych, znacznie więcej fascynujących i zaspokajających ciekawość poszukiwaczy, miejsc. Chłopiec pragnie zaimponować ojcu, dlatego każdego dnia, drążąc tunel, ma nadzieje natknąć się na coś olśniewającego. Właściwie tylko doktor Burrows interesuje się wykopaliskami syna. Pozostała część rodziny żyje własnym życiem-matka całe dnie spędza przed telewizorem, uzbrojona w piloty starannie ułożone na oparciach fotela, dwunastoletnia siostra Rebeka natomiast utrzymuje porządek w domu, płaci rachunki, przygotowuje posiłki. Domownicy nie interesują się sobą nawzajem. Nawet, gdy w tajemniczych okolicznościach znika ojciec rodziny, reakcja i poważne kroki zostają podjęte dopiero po kilku dniach. Po bezskutecznej interwencji policji Will postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i wraz z przyjacielem, Chesterem, wyrusza na poszukiwanie ojca. Jak łatwo się domyślić, chłopcy odkrywają w piwnicy wydrążony tunel, który prowadzi ich w miejsce , jakiego w najmroczniejszych snach nie byliby sobie w stanie wyobrazić. Przygoda, która mieniła się pięknymi barwami, zmieniła się w koszmar, który może kosztować chłopców życie.

    Tunele warto przeczytać, ponieważ jej akcja zwiększa się po każdej kartce, jest bardzo ciekawą książką dla młodzieży, w której jest dużo fantastyki, przygód i strasznych tajemnic.

Radek Pakuła Kl.1c

Witajcie to znowu my "Klub Miłośnika Książki"


    Oto najnowsze recenzje napisane przez członków naszego Klubu. Przypominamy, że zapisy do naszego Klubu są nadal aktualne.
Miłej lektury.


„Wybrani”

Tytuł oryginału: ‘’Night school’’, Wydawnictwo Otwarte

    Uważaj komu ufasz…
Pewnie myślicie, że szachy to jedna z tych nudnych i nieciekawych gier planszowych. Mylicie się. Szachy to… wojna.
    "- To twoja piechot. Ma najmniejsze możliwości poruszania się, jest najsłabsza, ale ponieważ piony są gotowe poświęcić swe życie za lepszych od siebie, bez nich nie wygrasz.(…)To twoja wieża, królewska forteca. Jest jedyną figurą na szachownicy, która może zająć miejsce króla.(…)Król. Prawie zawsze jest słabszy niż mogłoby się zdawać. Wszyscy go chronią, ale on właściwie nigdy nikomu nie pomaga, bo gdyby to zrobił mógłby zginąć.(…)Królowa. Jest absolutnie podła, ale jeśli chcesz wygrać, musisz z nią współpracować.’’
Świat Allie legł w gruzach. Po zaginięciu jej ukochanego brata, dziewczyna zaczęła pokazywać swoja buntowniczą naturę, pakując się w kłopoty. Gdy po raz kolejny zostaje aresztowana, rodzice podejmują decyzję o wysłaniu dziewczyny do elitarnej szkoły z internatem. W Akademii Crimmeria panują dziwne zasady, a uczniowie to w większości bogate dzieci wpływowych rodziców. Z początku Allie nie może odnaleźć się w nowym otoczeniu. Robi wszystko żeby znienawidzić to miejsce, ale.. nie może jakaś cząstka niej jej na to nie pozwala. Zaraz na początku wpada w kłopoty, (do tego ma talent) co musi odpracować pomagając w sprzątaniu cmentarza. Kiedy podczas letniego balu zostaje zamordowana jedna z uczennic, Allie Już wie, że Akademia Crimmeria skrywa mroczny sekret, nie jest zwyczajna szkołą. Czy w jego odkryciu pomoże dziewczynie przystojny Sylvain? A może outsider Carter? Kim jest Natchaniel, co łączy go z Crimmerią i Isabell? Czego chce? Kto zabił jedną z uczennic? Jaką tajemnicę skrywa rodzina dziewczyny? Kim tak naprawdę jest Allie? Odpowiedź na te pytania znajdziesz czytając pierwszą część bestsellerowej sagi „Wybrani”.


Justyna Jeż Kl.1c

„Dwa serca”, Autor: Laura Summers

    Wybrałam tę książkę, ponieważ Już w sklepie bardzo zaciekawiła mnie jej okładka oraz recenzje książki na okładce. Gdy tylko przeczytałam o czym jest ta wspaniała książka, kupiłam ją i zaraz po powrocie do domu, zaczęłam czytać. Autorką książki jest Laura Summers. Nie zajmuje się ona tylko książkami, ale jest także autorką scenariuszy popularnych seriali telewizyjnych. Lecz zanim zajęła się pisaniem, była nauczycielką. Książka ta mówi o Becky, która zaczyna nowe życie z nowym sercem. Jest bardzo silna, ale ciągle boi się, że choroba powróci. Zaczynają pojawiać jej się dziwaczne odczucia. Ukazują się jej obrazy nieznanych osób i miejsc. Becky chce się dowiedzieć co to wszystko ma znaczyć. Wkrótce wszystko zaczyna się powoli wyjaśniać. Moim zdaniem książka ta jest bardzo ciekawa, tajemnicza, z nutą paranie normalności. To wspaniała i niewiarygodnie przejmująca książka. Autorka niektórymi zdarzeniami potrafiła naprawdę zaskoczyć czytelnika. Warto więc ją przeczytać.


Nikola Mytyl Kl.1c

"Klucze Do Królestwa", Autor: Garth Nix                                           

    Seria książek opowiadająca o młodym chłopcu, Arthurze, któremu pisana jest wielka władza. Centralnym punktem świata jest „DOM”, stworzone przez „architektkę’’ miejsce, w którym pełniły władzę dni tygodnia:

-Pan Poniedziałek

-Ponury Wtorek

-Utopiona Środa

-Książe Czwartek

-Pani Piątek

-Dostojna Sobota

-Lord Niedziela

Architektka odeszła, pozostawiając po sobie „Wolę” jednak potomne dni tygodnia sprzeciwiły się jej ostatniej woli, podzielili ją między sobą na 7 fragmentów i starannie ukryli.

 Arthur powinien umrzeć za młodu, gdyby nie magiczny klucz (wskazówka minutowa) Pana Poniedziałka. Arthur po wielu trudnościach zdobył klucz, pokonał Poniedziałka i uwolnił wolę. Jednak to nie był koniec, musiał się jeszcze zmierzyć ze znacznie groźniejszymi i potężniejszymi wrogami niż Pan Poniedziałek. Jego następnym zadaniem jest odebranie klucza i  uwolnienie kolejnego fragmentu woli Ponuremu Wtorkowi zajmującego się wydobywaniem i produkowaniem niezwykłych przedmiotów z nicości. Z kolei Utopiona Środa włada morzem granicznym jako ogromny wieloryb, Arthur musiał udać się do jej wnętrza, aby wydobyć Wolę i klucz. Po tym wydarzeniu Arthur nie mógł nawet wrócić do swojej rodziny poprzez spisek Księcia Czwartka, został on również podstępem zwerbowany do armii Czwartka, która broniła „Dom’’ przed niconiami, istotami powstałymi z nicości. Jednak Arthur może pomarzyć o wakacjach, gdyż z armią niconi podąża na przeciw niemu Szczurołap jeden z synów Architektki, a z kolei na ziemi porządki zaprowadza piękna i okrutna Pani Piątek. Po ostatecznym starciu Arthur zwycięża i uwalnia wszystkich z niewolonych przez Panią Piątek ludzi. Jak zazwyczaj po piątku przychodzi czas na sobotę. Dostojna Sobota. Czarnoksiężniczka, władająca wielką potęgą magii. Próbuje ona dotrzeć do „OGRODÓW’’, fundamentów całego świata. Jest w zmowie z Lordem Niedzielą (synem Architektki), ale uważa, że powinna mieć jeszcze większą władzę. Chłopiec musi ją powstrzymać. Uwalnia „Wolę’’ ukrytą pod postacią bezustannie padającego deszczu. Z jej pomącą odbiera Sobocie klucz, ale przy tym spada w dół na nieznane terytoria. Arthur sam rusza przeciw nieprzyjacielowi Lordzie Niedzieli , jego zadaniem jest uwolnić najpotężniejszy i dominujący klucz z rąk Niedzieli. Ma on jednak jeden problem. Potęga kluczy cały czas wpływa na jego umysł. Tymczasem jego przyjaciółka Liść musi zmierzyć się na ziemi z następstwami ataku nuklearnego spowodowanego przez Panią Piątek. Czy Atrhur zwycięży i uratuje świat? Sprawdź czytając wspaniałą serię Gartha Nix „Klucze do Królestwa”.

        Witajcie, naszym ostatnim przedsięwzięciem było czytanie bajek w przedszkolu w Budzowie oraz w oddziale przedszkolnym Szkoły Podstawowej nr 1 w Budzowie . Członkowie Klubu wspólnie czytali bajki i baśnie przedszkolaczkom. Przedstawiane były zarówno znane jak i nie, bajki. Maluchy były bardzo zainteresowane i uradowane, chętnie wyrażały zgodę na nasze dalsze wizyty. Po każdej przeczytanej bajce były Im zadawane pytania, na które oczywiście poprawnie odpowiadały. W ten sposób udało nam się połączyć zabawę z nauką, która pozwala dzieciom rozwijać pamięć.

Wspólne czytanie w Gimnazjum

        Klub Miłośnika Książki zainicjował akcję  pod tytułem : „Gimnazjalne czytanie dzieł literackich”. W ramach akcji na lekcjach wychowawczych wspólnie, głośno czytaliśmy książki, m.in.

-„Krzyżacy”- Henryk Sienkiewicz,

-„Opowieści z Narnii” – C.S. Lewis,

-„Ania z Zielonego Wzgórza”- L. M. Montgomery,

-„Jak dwie krople wody”- M.K. Olsen, A. Olsen

         Akcję będziemy kontynuować. Zachęcamy również do czytania recenzji książek napisanych przez członków naszego klubu książki, recenzje można znaleźć na stronie internetowej gimnazjum.

                 Jeśli masz ochotę, przyłącz się do nas,

                                                          Klub Miłośnika Książki!

                                                                  Żegnamy

         Zarówno my jak i Wy cieszymy się na zbliżające się wakacje. Dlatego postanowiliśmy dać Wam kilka przykładów na spędzenie ich. Przede wszystkim wakacje są udanymi, gdy spędzamy je w gronie osób, z którymi dobrze się czujemy, jak z rodziną, czy z przyjaciółmi, nikt nie chciał by spędzać długich, słonecznych dni w samotności. Dlatego, w towarzystwie rodziny czy przyjaciół, powinniśmy spędzać jak najwięcej czasu, zamiast siedzieć komputerem i wpatrywać się w monitor. Jako Klub Miłośnika Książki, polecamy oczywiście czytanie ciekawych, lubianych przez Was książek. Niektórzy z kolei lubią wypoczywać po roku szkolnym, korzystajcie z tego jak najwięcej, bo rok szkolny nadchodzi i trzeba będzie brać się do pracy, aby znów wpajać wiedzę.

                                   Życzymy miłych i udanych wakacji,   

                                                       Klub Miłośnika Książki !